Неделя 17. след Петдесетница

20 октомври (7 октомври ст. ст.) 2024 г.

„Отново искам да ви поведа към обичайната трапеза и да ви предложа угощение от думите на Моисея, а по-добре да се каже – от словата на Духа, защото не сам от себе си Моисей ни излага повествованието си, а по внушение на Светия Дух. Нали не без причина и не без цел ни излага житията на праведните, а за да подражаваме на добродетелите им и да бъдем последователи на съвършенствата им?“ Св. Йоан Златоуст, Избрани творения. Беседа 49.

Напълно покорни на нашия Златоуст водач, и ние с децата от неделното училище сме готови да се присъединим към тази духовна трапеза, поемайки на поредното вълнуващо пътешествие из поучителните страници на Стария Завет.

Да видим, освен пълна раница с добри намерения и старателно изследване, ще ни трябва и подходящо средство за придвижване:

О, това прекрасно хартиено корабче се появи за секунди изпод сръчните ръце на Анна, която в следващия миг го подари. Ето хубав урок за всички нас – да се научим бързо като Анна да избираме по-доброто!

А дали можем да използваме корабчето за нашето пътешествие? Не и този път! Земите, из които ще странстваме, са пустинни, затова ни трябват:

О, да, необходими са ни цял керван камили, които услужливо се появиха на нашата дъска! Сега вече сме готови! Тръгваме заедно със слугата на Авраам, който бил изпратен чак в Месопотамия да търси подходящата съпруга за любимия господарев син – Исаак:

И рече Авраам на своя слуга, най-стария в дома му, който пристояваше над целия му имот: няма да вземеш за сина ми (Исаака) жена от дъщерите на хананейци, между които живея, а ще отидеш в моята земя, в родното ми място, и ще вземеш жена за сина ми Исаака. Слугата му рече: може жената да не пожелае да дойде с мене в тая земя; трябва ли да върна сина ти в земята, от която ти си излязъл?
(Бит. 24:2-5).

Хананейците, сред които живеел Авраам, били лоши и развратни, а патриархът преди всичко се грижел синът му да остане праведен, затова изпратил слугата при своя брат Нахор, който останал да живее в бащиния им дом.

И докато слугата се страхувал и съмнявал дали ще може да изпълни това тъй важно дело, Авраам отново показал твърдата си като диамант вяра:

Господ, Бог на небето (и Бог на земята), Който ме взе от бащиния ми дом и от земята, дето съм роден, Който ми говори и Който ми се кле, думайки: на потомството ти ще дам тая земя, - Той ще изпрати Своя Ангел пред тебе, и ти ще вземеш оттам жена за сина ми.
(Бит. 24:7)

И така, преданият слуга взел десет от камилите на господаря си Авраам, както и всякакви съкровища, и тръгнал:

И слугата взе от камилите на господаря си десет камили и тръгна. В ръце си носеше всякакви съкровища от господаря си. Той стана и отиде в Месопотамия, в Нахоровия град; и спря камилите вън от града, при кладенеца, надвечер, по време, когато жените излизат да наливат (вода), и рече: Господи, Боже на господаря ми Авраама! прати днес насреща ми оная, която търся, и покажи милост над моя господар Авраама; ето, аз съм при извора, и дъщерите на градските жители излизат да наливат вода; и момата, на която аз ще кажа: наведи стомната си да пия, и която (ми) каже: пий, аз ще дам и на камилите ти да пият (докле се напият) - тя да бъде оная, която си отредил за Твоя раб Исаака; по това и ще позная, че Ти показваш милост над господаря ми (Авраама).
(Бит. 24:10-14)

Разсъдливият слуга не търсел никакъв друг знак, а искал да познае характера на девойката по нейното гостоприемство и душевно благородство, защото знаел, че това е „най-добрата зестра; неизброимото богатство; съкровище, което никога не оскъднява.“ Св. Йоан Златоуст, Избрани творения. Беседа 48.

Затова и намерил онази, която търсел и за която бил изпратен. Милостивият Господ винаги ни праща именно онова, което търсим, а ние като разумни същества следва да внимаваме накъде насочваме нашите желания. Нека търсим винаги истинските съкровища, скрити в сърцето на нашия ближен. Тогава и на нас Господ ще изпрати насреща Ревека, която ще забърза да утоли жаждата ни, а и на камилите ни ще извади вода да се напият:

И тутакси изля водата от стомната си в поилото, и се затече пак към кладенеца да вади (вода), и извади за всичките му камили.
(Бит. 24:20)

И въпросът на слугата странник: „Чия дъщеря си?“ (Бит. 24:23), и скромният отговор на Ревека облекли в царствена одежда не само нея самата, а и целия ѝ род. Слугата сякаш питал: „Чия дъщеря си? Кой успя тъй добре да те възпита, че да съчетаваш у себе си и свенливо целомъдрие, и непресторено гостоприемство? Чия дъщеря си? О, как бих искал да чуя и да се зарадвам, че ти си изпълнението на моето обещание пред господаря ми Авраам! И тъй, побързай и кажи: „Чия дъщеря си?“. Св. Йоан Златоуст, Избрани творения. Беседа 48.

Тя му рече: дъщеря съм на Ватуила, син на Милка, когото тя роди на Нахора. И рече му още: има у нас много слама и храна; има и място за нощуване. Тогава човекът се наведе, поклони се Господу и рече: благословен да е Господ, Бог на господаря ми Авраама, Който не остави господаря ми без милостта Си и истината Си! Господ ме доведе по прав път в дома на господаревия ми брат.
(Бит. 24:24-27)

От вълнение, че е намерил подходящата съпруга за Исаак, Авраамовият слуга дори не пожелал да яде, преди да е разказал причината за своето посещение и преди да разбере какъв отговор ще получи от Ревекиния род:

Отговориха Лаван и Ватуил и рекоха: от Господа дойде това нещо; ние не можем да ти кажем ни лошо, ни добро; ето Ревека пред тебе; вземи (я) и върви; нека бъде тя жена на господаревия ти син, както е рекъл Господ.
(Бит. 24:50-51)

Но ето че най-близките на Ревека не бързали да я пуснат на път:

Но брат й и майка й рекоха: нека момата поостане при нас поне десет дена, тогава ще си отидеш. Той им рече: не ме задържайте, защото Господ насочи към сполука пътя ми; пуснете ме да ида при господаря си. Те рекоха: да повикаме момата и да попитаме, какво ще каже тя. Повикаха Ревека и я попитаха: отиваш ли с тоя човек? Тя рече: отивам.
(Бит. 24:55-58)

Колко просто и истинно слово: „Отивам.“, а в него се таи скритата добродетел на Ревека. Живяла цял живот сред езичници, но отгледала в дълбините на духа си скъпоценните бисери на вярата, за която няма нищо невъзможно, Ревека на дело изпълнила пророческото призоваване на Духа, достигнало до нас чрез Псалтира на царствения Давид: „Чуй, дъще, и виж, наклони ухо и забрави твоя народ и дома на баща си. И силно ще пожелае Царят твоята красота…“ (Пс. 44:11-12).

„Отивам.“ – по-силно от любовта към дом, майка, баща и братя; по-просто от първа глътка въздух:

Тръгнала Ревека, оставяйки целия си предишен живот, не знаейки какво я очаква. Тръгнала с вяра и надежда. Посрещнала я любовта:

Надвечер Исаак излезе в полето да се поразтуши, па дигна очи и видя: ето, идат камили. Ревека погледна и видя Исаака, и слезе от камилата. И попита тя слугата: кой е тоя човек, който иде по полето насреща ни? Слугата отговори: този е моят господар. И тя взе булото и се покри. И въведе я Исаак в шатрата на майка си Сарра; и взе Ревека, и тя му стана жена, и той я обикна.
(Бит. 24:63-67)

И нас ни очаква Женихът. И нашата духовна красота е силно желана от Царя. Остава само да кажем: „Отивам!“ – по-силно от любовта към дом, майка, баща и братя. По-просто от първа глътка въздух.

Събития, които ни вълнуваха:

За малкия Матей това беше първото пътешествие с децата от Неделното училище. Добре дошъл сред нас, малък любознателен Матей! Винаги търси и обичай истината!

Нашето пътуване през детските очи:


sunday.school@bulgarian-orthodox-church.org

© Българска Старостилна Православна Църква — Официална интернет страница