O сновен исторически извор за живота на св. княз Йоан-Владимир е Дуклянската летопис – исторически паметник от ХII в., в която авторът подробно разказва за светеца въз основа на по-ранно, ала вече загубено негово житие. Сведения за княза намираме и в „Исторически обзор” на Йоан Скилица (ХI в.), а също и във „Венецианска история” на Йоан Дякон. Светият княз Йоан-Владимир живял в края на Х и началото на ХI век. Той бил син на Петрислав (Петрослав) и управлявал княжество Дукля, което почти се припокрива с територията на съвременна Черна гора. По негово време Дукля заемала областта около р. Зета, Шкодренското езеро и брега на Которския залив, а като зестра цар Самуил му дал и част от сегашна югозападна Сърбия. От дете бил милостив, миролюбив и усърден в добродетелите. Така го описва Йоан Скилица в своята летопис – Georgius Cedrenus Ioannis Scylitzae ope, t. 2, Bonnae, 1839, p. 463. Управлявал мъдро и с любов и поданиците му го обичали.
При военния поход на цар Самуил по адриатическото крайбрежие през 998 г. Павлов, Пламен. Неизвестна българска реликва от времето на цар Самуил и неговите наследници. Според други автори – през 1009-1010 г. – Živković, Tibor. Поход бугарског цара Самуила на Далмацију. – Istorijski časopis. Belgrad, 2002. Йоан-Владимир се оттеглил заедно с хората си на планината Облик (Тарабош). Тарабош всъщност е рид на планината Румия. Дюклянският презвитер разказва, че една от трудностите, пред която се изправили, били многото отровни змии на това място, от чиято силна отрова загивали и хора, и животни. Светецът горещо се помолил на Господа да спаси хората му от такава смърт и оттогава никой повече не пострадал от тях. Цар Самуил изпратил да накарат Йоан-Владимир да слезе от планината заедно с хората си и да се предадат, но той не се съгласил. По-късно решил сам да се предаде, вместо да пострада някой от войниците му. Той се обърнал към своите съратници със следните думи: „Скъпи братя, изглежда над мен трябва да се изпълнят евангелските думи Добрият пастир полага душата си за овцете си (Йоан 10:11). Затова по-добре аз да отдам живота си за всички вас и доброволно да предам тялото си да го бодат и секат, отколкото вие да страдате от глад и от меч“. Св. княз Йоан-Владимир бил окован и хвърлен в тъмница в царския дворец в Преспа. Там той прекарвал времето си в молитви към Бога. Веднъж във видение му се явил ангел Господен, който го ободрявал и известявал, че Бог ще го освободи от тази тъмница и той като мъченик ще влезе в царството Небесно и ще получи неувяхващ венец и наградата на вечния живот.
Една от дъщерите на Самуил – Теодора-Косара, притежавала изключителна християнска добродетелност. Веднъж тя взела разрешение от баща си да слезе със слугините си в тъмницата, за да умие главите и нозете на затворниците. Когато влязла при Йоан-Владимир, докато разговаряла с него, тя забелязала, че е красив, смирен, скромен и изпълнен със знания и Божия мъдрост. Теодора-Косара искала да го освободи от плен както заради неговата младост и добродетелност, така и заради царския му произход. Тя отишла при баща си и му казала, че ще се омъжи само за Йоан-Владимир и за никой друг. Самуил много обичал дъщеря си и склонил да изпълни волята ѝ. Князът бил изведен от тъмницата. След брака той бил върнат във владенията си, които управлявал вече в качеството на български васал, като му била поверена и част от драчката област.
Княз Йоан-Владимир бил приет с радост от своите поданици. Той живеел със съпругата си в пълна святост и чистота, като служел на Бога ден и нощ, и управлявал връчения му народ справедливо и със страх Божий.
На 6 октомври 1014 г., два дни след като получил удар при вида на своите ослепени войници, цар Самуил починал. На прес- тола се възкачил него- вият син Гавриил-Радомир. Обаче през лятото на 1015 г. братовчед му Иван-Владислав, Когато цар Самуил избива рода на своя брат Арон, именно Гавриил-Радомир се застъпва за братовчед си Иван-Владислав и му спасява живота, като така последният остава единственият оцелял от семейството. подстрекаван от византийския двор, го убил и заел мястото му.
Иван-Владислав решил да се освободи и от Йоан-Владимир, понеже се страхувал, че и той може да претендира за царския престол. Затова го поканил при себе си. Неговата съпруга Теодора-Косара се усъмнила в намеренията на братовчед си и казала на княза: „Господарю мой, недей отива, да не би, недай Боже, да се случи и с теб това, което сполетя моя брат; но пусни мене да отида, да видя и чуя какви са намеренията на царя. Ако поиска да ме погуби, нека мене погуби! Само ти да не загинеш.” И тъй, тя отпътувала при своя братовчед в Преспа и била приета от него с почести, но лукаво. Иван-Владислав я задържал при себе си и изпратил отново пратеници при Йоан-Владимир, този път със златен кръст и писмо с думите: „Защо се бавиш да дойдеш при мене? Ето, твоята съпруга е при мен и никакво зло не ѝ се е случило, а аз и моите хора се държим подобаващо с нея. Приеми моята клетва чрез тоя кръст и ела да те видя! А после ще се върнеш с почести и дарове заедно със съпругата си.”
Блаженият княз му изпратил такъв отговор:
„Знаем, че нашият Господ Иисус Христос, Който пострада за нас, не беше разпънат на златен или сребърен кръст, а на дървен. Така че ако твоята клетва е искрена и думите ти са истински, изпрати ми дървен кръст по духовници и тогава аз с вярата и силата на нашия Господ Иисус Христос ще дойда при тебе, като възложа надеждата си на Животворящия Кръст и на Драгоценното Дърво.” Тогава Иван-Владислав повикал при себе си двама епископи, единият от които бил Охридският архиепископ Давид, За това свидетелства Йоан Скилица, преразказан от Георги Кедрин: „И следъ като Гавриилъ билъ убитъ отъ Ивана [Владислава], той [Иванъ Владимиръ], като се доверилъ на клетвите на Ивана [Владислава], дадени чрезъ архиепископа на България Давида, му се прдалъ и следъ малко билъ убитъ” – Migne, t. 122, col. 196. – Цит. по: Снегаров, И. История на Охридската архиепископия. София, 1995. Т. 1. С. 29-32. а заедно с тях и още един монах пустинник и пред тях се заклел с лъжлива клетва, връчил им дървен кръст и ги изпратил при св. княз. Последният като го получил направил земен поклон пред кръста, целунал го, взел го на гърдите си и тръгнал на път заедно с няколко свои хора.
Междувременно Иван-Владислав заповядал да поставят засади по пътя, за да убият светия княз. Ала Бог изпратил Свои ангели, за да пазят Неговия угодник. И когато минавал покрай засадата, убийците го видели обкръжен сякаш от крилати войници, които носели в ръцете си знамена. Те разбрали, че това са ангели Господни, уплашили се и избягали.
Когато пристигнал в Преспа, според обичая си св. Йоан-Владимир влязъл в един храм заедно със спътниците си, за да се помоли. Щом Иван-Владислав разбрал, че е жив, изпаднал в неописуем гняв и изпратил палачите си, за да му отсекат главата. Когато св. Йоан-Владимир видял, че е обграден, повикал двамата епископи и монаха, които били там, и им казал: „Какво означава това, господари мои? Какво направихте вие? Защо ме заблудихте така? Защо умирам невинен, като повярвах на вашите думи и уверения?” Те от срам не смеели да го погледнат в очите. Той довършил молитвата си, изповядал се и се причастил с Тялото и Кръвта Господни. После взел в ръцете си кръста, който получил от царя, и казал: „Молете се за мене, господари мои, и нека този драгоценен кръст да бъде свидетел заедно с вас в деня Господен, че умирам без вина.” След това целунал кръста, простил се с духовниците и излязъл навън, докато всички присъстващи плачели. Войниците се нахвърлили върху него и му отсекли главата.
Това се случило на 22 май 1016 г. Той бил погребан в същата църква, като мнозина болни получавали изцеление, когато се молели на неговия гроб. А нощем там се виждала Божествена светлина. Съпругата на блажения Владимир много плакала, а после измолила от царя да вземе тялото му. Теодора-Косара го отнесла в Краина, в църквата на Пресвета Богородица, а самата тя станала монахиня и живяла при храма до смъртта си.
Нетленните и благоуханни мощи на св. княз останали в тази църква до 1215 г., когато епирският деспот Михаил Ангел Комнин ги пренесъл в Драч (дн. Дуръс, Албания). През 1381 г., по волята на албанския владетел Карло Топия, те са отнесени в манастира „Св. Йоан” край Елбасан. Според черногорския историк Б. Шекуларац дуклянският княз е носел само името „Владимир”, а „Йоан” му е „приписано” след ХIV в. поради пребиването на мощите в манастира при Елбасан, посветен на св. Йоан Кръстител. Светите мощи на св. Йоан-Владимир се пазели в манастира край Елбасан до най-ново време, Според други сведения – до 1967 г., когато са пренесени в църквата „Св. Мария” в Елбасан – Митрополит Црногорско-приморски Амфилохjе. Предговор към електронното издание на „Čitanka o Svetome kralju Jovanu Vladimiru, sastavio Episkop Nikolaj (Velimirović)”. но през 1995 г. те са пренесени в архиепископската катедрала на Албанската православна църква в Тирана. Павлов, Пламен. Неизвестна българска реликва от времето на цар Самуил и неговите наследници. Anamali, Sk¸nder, Historia e popullit shqiptar n¸ kat¸r v¸llime, I, Tirane, Botimet Toena, 2002, p. 294. Част от черепа му се пази в Зографския манастир на Света гора. Протоjереj Jован Пламенац. Свети Jован Владимир међу нама у свом земаљском и небеском животу. Светият княз се прославил с чудотворство и помага на всички, които с вяра прибягват към неговото застъпничество.
След смъртта му, Иван-Владислав обсадил Драч. Веднъж, докато вечерял сам в шатрата си, му се явил войник в образа на Йоан-Владимир. Царят направо обезумял от страх, започнал да бяга и да крещи: „Войници мои, защитете ме, защото Владимир иска да ме убие!” След това паднал мъртъв. През същата 1018 г. всички български земи паднали под византийско владичество.
Гръцкото житие, Отпечатано като синаксар в службата на светеца през 1690 г. във Венеция, преиздадена през 1858 г. – Ακολουθία του αγίου ενδόξου βασιλέως, και μεγαλομάρτυρος Ιωάννου του Βλαδιμήρου και θαυματουργού, Βενετία, 1858. През 1802 г. те са публикувани в редактиран вид на църковнославянски език във Венеция. съставено през XVII в. от Китийския митрополит Козма въз основа на устни предания, разказва по друг начин живота на св. Йоан-Владимир, като някои от сведенията съществено се различават и не намират потвърждение в изворите. Смятаме обаче за необходимо да приведем следните случаи, описани в него, тъй като те са залегнали в службата и в някои иконописни изображения на светеца.
Веднъж, когато Йоан-Владимир се разхождал из гората заедно с трима свои боляри, видял над главата си в небето подобно на орел слънцеобразен блестящ кръст. Кръстът продължил да се движи към долината и после спрял. Св. Йоан-Владимир заедно със свитата си велможи веднага се поклонил на кръста и заповядал на това място да бъде издигната църква, в която поставил кръст. В тази църква той се молел коленопреклонно седем пъти на ден, а нощем безстрашно минавал през гората, влизал в храма и дълго прекарвал там в молитва.
Според гръцкото житите лично Иван-Владислав го посякъл, докато яздели заедно. Той първо опитал да го убие с меча си, но когато по Божия воля Йоан-Владимир останал невредим, отсякъл главата му с неговия собствен меч. Тогава станало чудо: както яздел, светецът грабнал главата си и, препускайки след войниците, стигнал до църквата с кръста. Там слязъл от коня, влязъл в храма и, носейки главата си, паднал на колене и я положил там с думите: „В Твоите ръце, Господи, предавам духа си!”
През 1925 г. св. Николай Сръбски публикува „Сборник за светия крал Йоан-Владимир”, Čitanka o Svetome kralju Jovanu Vladimiru, sastavio Episkop Nikolaj (Velimirović). Državna štamparija Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, Beograd, 1925. който влючва и патерик на манастира, посветен на светеца, недалеч от Елбасан. По-долу привеждаме част от преданията и чудесата, споменати там, някои от които са изобразени на ковчега с мощите на светеца и на негови икони с житийни сцени. Например иконата от манастира „Рождество Богородично” в Арденица, Албания.
Преданието за явяването на кръста тук е разказано по различен начин – кръстът му се явил върху главата на един орел, поради което и така се изобразява на някои икони.
Когато князът бил посечен, той скочил, взел главата в ръцете си, седнал на коня, който го понесъл към Елбасан. Народът заедно с митрополита и свещенството излезли да го посрещнат до мястото, където сега е манастирът на светеца, а конят спрял, коленичил пред митрополита, та тялото на княза леко да се спусне на земята. На това място и бил погребан.
Разказва се, че веднъж франки искали да откраднат мощите на св. княз Йоан-Владимир. Те успели да вземат ковчега от църквата и тръгнали по хълма надолу към р. Кушя. Но изведнъж ковчегът станал толкова тежък, че се наложило да го оставят на земята. Колкото и да се опитвали след това да го вдигнат, той ни най-малко не помръдвал и не можел да се отдели от земята. Крадците решили да разбият ключалките на ковчега, за да вземат само мощите, но и това не успели. Тогава избягали, а на сутринта мощите били намерени и върнати в манастира.
На някои икони на светеца е нарисувано следното чудо: един ден десетина крадци хванали в полето манастирските коне и ги повели към своите къщи. Това било през лятото в сушаво време. Ала когато конекрадците стигнали до река Кушя, тя им се видяла страшно придошла. Те се зачудили, но не посмели да преминат реката и се върнали назад. Когато се отдалечили от реката, тя отново им се видяла малка, каквато била. Отново тръгнали към реката, но когато дошли, тя пак им се видяла огромна и непроходима. Така много пъти отивали към реката и се връщали обратно и се повтаряло все същото. Най-накрая те разбрали, че това е чудо на светеца, ужасили се, пуснали конете и побягнали, без да се оглеждат.
Филип Вукчевич от Шкодра страдал от епилепсия. Веднъж той дошъл в манастира да се моли на светеца да го спаси от тази страшна болест и наистина се излекувал. Според дадения от него обет, той всяка година идвал на празника в манастира. Така обикнал светеца, че започнал да му се моли да умре в манастира. И наистина, една година, когато бил дошъл за празника, той починал и бил погребан в манастира.
Незнайно как един турчин успял да открадне главата на св. княз и я скрил в къщата си. Ала оттогава започнали да му се раждат все слепи деца. И той, и жена му, били в голяма скръб. Веднъж св. Йоан-Владимир му се явил насън и му казал, че това нещастие го е постигнало, задето е откраднал главата му и затова ако иска децата му да прогледнат, нека се покае, да открие греха си и да върне главата в манастира. Когато извършил всичко това, децата му наистина прозрели.
В началото на ХХ в. Евтим Вуда от Елбасан работел в манастира. Веднъж през нощта той спял на поляната пред него и насън му се явил св. княз, като му сочел с ръка към манастира и му казвал веднага да става и да събуди всички там, защото е избухнал пожар. Евтим се събудил и наистина видял пламъци. Той изтичал вътре и започнал да бие клепалото. Така всички хора се спасили от пожара и започнали да спасяват и сградите.
През 1910 г. в манастира довели някаква девойка мюсюлманка от едно планинско село на Краб по пътя към Тирана и помолили да остане известно време в манастира и да ѝ се четата молитви пред ковчега с мощите на св. княз, понеже била няма. Тогавашният манастирски епитроп Димитрие Носис разказвал на св. Николай Сръбски: „Не знаехме каква работа да ѝ дадем. Понеже в манастира имаше много вълна, дадохме ѝ да я чепка и преде.” След няколко седмици тя започнала да говори и след това всяка година със семейството си идвала за празника в манастира.
Едно бездетно турско семейство от с. Сулово край Берат посетило манастира на св. Йоан-Владимир през 1909 г., за да се помоли на светеца да им даде чедо. Същите мъж и жена дошли в манастира през 1923 г. с едно дете. То носело на раменете си агне. Когато разпитали родителите, разбрали, че навремето Бог им е дарувал това дете след като са се помолили на св. княз.
Почитанието на св. Йоан-Владимир е било широко разпространено в българските земи. Още в Средновековието той бил приеман и за български светец. В Бориловия Синодик (1211 г.), един от най-важните паметници на българската Търновска патриаршия, той бил записан между Гаврил-Радомир и Иван-Владислав, като един от „древните български царе”. Неговият образ влиза трайно в българската църковна живопис през Възраждането, като най-често е наричан „Св. Йоан Владимир, цар български”. Протојереј Јован Пламенац. Свети Јован Владимир међу нама у свом земаљском и небеском животу.
Дано Господ по молитвите на светия княз и чудотворец св. Йоан-Владимир да ни помогне да подражаваме на неговото благочестие и кротост!