Православната Църква в нашето съвремие. Появата на сергианството в Православната Църква
Съдържание на беседата:
Въведение
Революцията в Русия от 1917 г. Руската държава и Руската Църква след революцията
Начало на болшевишките гонения срещу Църквата (1918 – 1922 г.). Отделяне на Църквата от държавата
Болшевишката власт предприема действия за превземане на Църквата отвътре, за овладяване на Църковната власт (1922 – 1927 г.). Обновленското движение в РПЦ
Болшевишката власт превзема Църквата (1927 г.)
Декларацията на митр. Сергий (Страгородски) за лоялност на Църквата към съветската власт и други укази (1927 г.). Появата на сергианството – обобщение
Подбрани откъси:
[...] бих казал, че характерът на това явление не се осъзнава. То е духовната среда, в която протича животът на официалното православие, и поради липсата на това осъзнаване липсва и усет за коренното различие между духа на автентичното православно предание и духовния климат, в който протича съвременният църковен живот в официалните православни поместни Църкви. Ние обаче би трябвало да положим усилия да направим това разграничение и да го правим, защото то е въпрос на нашето православно оцеляване.
[...] синодът с всички тези промени е станал проводник на антицърковното влияние на Съветските служби за безопасност, едно мощно средство за разрушаване на Църквата отвътре, за разлагане на църковното съзнание на вярващия народ. Това е едно демонично коварство – да се използва Църковното ръководство като маша за разрушаването на Църквата. В това е същността на сергианството – съгласие на йерархията да сътрудничи на гонителите.
[...] Това именно може и да подкопае из основи духовно-нравствените сили за съпротива на вярващия народ и да сломи твърдата му църковна позиция: не когато се лиши от своя архиерей, защото той е убит и е загинал като мъченик или защото е в затвора или на заточение като изповедник; а когато го види морално пречупен да предава Църквата в угода на гонителите.